Návštěva ve firmě AQUATLANTIS

ZDROJ: Oznámení firmy Rataj - vodní rostliny o převzetí výhradního zastoupení značky Aquatlantis pro Český a Slovenský trh.
Převzato s laskavým svolením ing Karla Rataje . Využit automatický online převod formátů "pdf to html" www.investintech.com.

Aquatlantis je jednou z vedoucích firem v oblasti produkce akvarijních a terarijních kompletů, akvarijní techniky, osvětlení a také akvarijního nábytku. Co odlišuje firmu Aquatlantis od konkurence je fakt, že kompletní výroba probíhá v Evropské unii, v továrně v Portugalsku. Nejedná se přitom o pouhou kompletaci, ale o kompletní „in-house“ výrobu. V jedné budově tak probíhá řezání skel a následné ruční lepení akvárií, firma vlastní stroje na vstřikování plastů, takže veškeré plastové díly si také vyrábí sama, stejně tak nábytkové prvky jsou vyráběny zde. Kvalitu výrobního procesu potvrzuje certifikace dle ISO 9001:2008. Firma byla založena před více než 25 lety rodinou Pereirů, kteří ji dosud vlastní. Atraktivitu produkce dokládá obrat v desítkách milionů eur. Jsme si jistí, že spolu s firmou Aquatlantis Vám můžeme nabídnout následující:

- Kvalitní produkt za konkurenceschopnou cenu

- Špičkový poprodejní servis
Kvalita od Aquatlantis Převážná většina akvárií prodávaných na trhu jsou tzv. komplety. To znamená, že akvárium je nabízené včetně krytu s osvětlením a filtrací. Důvodem je samozřejmě “výhodná“ cena. Při prodeji těchto setů mívám málokdy dobrý pocit. Po mnoha letech zkušeností v oboru jsem si vědom mnoha nedostatků, které se za “výhodnou“ cenou skrývají. Nejčastější problémy jsou:

1. Nevhodná filtrace

To znamená příliš výkonný filtr a malý objem filtračního média. Voda je v tomto případě nadměrně provzdušňována rychlým pohybem hladiny, takže v akváriu je málo CO2 pro rostliny a příliš vysoké pH vody. Malý objem filtračního media se rychle zanáší kalem, takže bakterie mají málo kyslíku a nedokáží biologicky čistit vodu. Vznikají nitrity, které dusí ryby a zmenšují jejich imunitu proti nemocem.

2. Nedostatečná intenzita osvětlení

Kdy není respektován požadavek rostlin, které potřebují pro zdárný růst 0,5 W na litr vody v akváriu.

3. Kvalita lepených spojů

V důsledku maximální efektivity výroby jsou akvária strojově lepena. Kvalita tohoto spoje, kdy lepidlo drží sklo pouze na hraně, se zdaleka nedá srovnat s kvalitou a pevností akvária, které lepí zkušený dělník ručně. Tmel je v tomto případě nejen na hranách skla, ale spojuje stěny po celé délce hrany. Je zajímavé, že tyto nedostatky se zdaleka netýkají pouze levných akvárií. Se stejnými problémy se potýkají i komplety tzv. renomovaných značek. Inu šetří se všude, bohužel většinou na nesprávném místě. To vše samozřejmě zákazníkům říkáme a nabízíme jim výrobu akvária a krytu na míru při respektování výše uvedených požadavků. Klient si naše argumenty vyslechne, ale nakonec u něj zvítězí výhodná cena. Ve většině případů jsou novopečení vlastníci do týdne nebo dvou zpátky na prodejně a stěžují si na filtr, který víří vodu tak, že se rostliny neudrží v písku. Rostliny nerostou, krčí se u dna, protože mají málo světla. A tak se nakupují nové filtry, složitým způsobem se přidávají další trubice atd. Zákazník si v krátké době o “super“ ceně myslí své. Kompletní řešení akvária „na míru“ je však pro většinu zákazníků příliš nákladné. Hledali jsme tedy výrobce, který produkuje akvária, která budou našim požadavkům odpovídat jak po kvalitativní tak i po technické stránce. Jsem přesvědčen, že se nám tohoto partnera podařilo najít v portugalské firmě Aquatlantis.   Dovolte mi se s Vámi podělit o dojmy z návštěvy továrny i z ně-kterých produktů: Po přistání v Lisabonu si půjčujeme auto a vy-rážíme o 300 km na sever podél pobřeží Atlantiku. Náš cíl je Porto, druhé největší město Portugalska, poblíž kterého se nachá-zí firma Aquatlantis. Z Porta odjíždíme do městečka Lordelo a při-jíždíme do továrny. Zde nás vítá prezident firmy pan David Pereira ml. a pan Elio Angriman, který se se stará o zahraniční prodej. Při kávě se dovídáme základní fakta. Firma Aquatlantis funguje přes 25 let. Založil ji pan Pereira starší, který se nyní zabývá vývojem a výzkumem. Před 5 lety firma prošla restrukturalizací a vybudovala si kompletně nové výrobní a skladovací prostory. Zaměstnává 160 lidí.Zaujaly nás dvě věci. Především: kompletní výroba všech prv-ků probíhá zde. Nejedná se přitom o pouhou kompletaci, ale o kompletní „in-house“ výrobu. V jedné budově tak probíhá řezání skel a následné ruční lepení akvárií (i přes velký podíl automatiza-ce je dle slov majitelů ruční lepení nenahraditelné), firma vlastní stroje na vstřikování plastů, takže veškeré plastové díly si také vy-rábí sama, stejně tak nábytkové prvky jsou vyráběny zde. Dále je kladen důraz, aby naprostá většina materiálů byla místních nebo přinejmenším z Evropy.

Výrobní halaZaujaly nás dvě věci. Především: kompletní výroba všech prvků probíhá zde. Nejedná se přitom o pouhou kompletaci, ale o kompletní „in-house“ výrobu. V jedné budově tak probíhá řezání skel a následné ruční lepení akvárií (i přes velký podíl automatizace je dle slov majitelů ruční lepení nenahraditelné), firma vlastní stroje na vstřikování plastů, takže veškeré plastové díly si také vyrábí sama, stejně tak nábytkové prvky jsou vyráběny zde. Dále je kladen důraz, aby naprostá většina materiálů byla místních nebo přinejmenším z Evropy.Zde se k nám připojuje i zakladatel firmy pan Pereira starší. I přes velký počet zaměstnanců působí továrna rodinným dojmem. Oba Pereirové své lidi přátelsky oslovují a sem tam prohodí nějakou legrácku.Pan Pereira starší se synem a pan Elio Angriman

Všude ve výrobě je perfektní pořádek a čistota. Postupně procházíme haly a vidíme všechny výrobní procesy. Od řezání a lepení skla, po vstřikování krytů a dalších plastových komponentů, stolařskou výrobu a montáž světel.Proces výroby

Nejvíc nás zaujme místnost, kde se provádí testování a vývoj. Zde se rozhovoří pan Pereira o strategii a základní filozofii výroby. Jejich cíl není vyrobit akvarijní set s co nejnižšími náklady. Jde jim o kvalitu a funkčnost produktu. Pan Pereira dospěl ke stejnému závěru jako já. Zájem o akvaristiku ochabuje proto, že většina existujících kompletů není dostatečně funkčních, aby akvárium mohlo prosperovat. A další problém v dnešní ekonomicky nepříznivé době je energetická náročnost použitých světel a topení.Testovací místnost

Asi největší předností kompletů Aquatlantis je řešení filtrace a osvětlení. Každý set je vybaven tzv. bioboxem. Ten je přichycen k zadní stěně akvária, a díky černému krytu splývá s pozadím. V bioboxu je umístěno topítko, čerpadlo s výkonem, který je přiměřený objemu akvária a filtrační komora. V té jsou umístěny plastové filtrační boxy, které se liší použitou filtrační náplní. Od keramických kroužků a Aquaclaye pro mechanickou filtraci, po zeolit a polyuretan pro filtraci biologickou. To znamená, že nejenom polyuretan jako ve většině kompletů na trhu, ale něco co opravdu funguje. Tento koncept je zajímavý i z ekonomického hlediska, neboť boxy s filtrační náplní jsou koncipovány pro jednorázové použití, což zákazníka motivuje k dalším návštěvám Vaší prodejny.

Největší dojem na nás ovšem dělá osvětlení. Hlavní myšlenkou je dosáhnout potřebné intenzity světla a přitom bude úspornější než zářivkové osvětlení. Proto je nyní i v základních řadách (!) kompletů Aquatlantis použito LED osvětlení. Vysoká poptávka po LED osvětlení v akvaristice vede v poslední debě k tomu, že lze koupit řadu „kompromisních“ produktů, které mají pro akvaristiku nevyhovující spektrum a svítivostí odpovídají dekoračním LED páskům. To není případ řešení od Aquatlantis – světla používají high-output LED poslední generace, přičemž jsou kombinovány diody různých barev takže výsledné spektrum je odpovídající požadované aplikaci (sladkovodní / mořská akvaristika).


Od konkurenčních světel se světla z Aquatlantisu odlišují podstatně vyšší svítivostí. O tom se sami přesvědčujeme pomocí luxmetru, když porovnáme světlo stejného příkonu od firmy Hagen a Ecolux. Další vychytávkou je, že světla mají na koncích adaptéry, které se dají jednoduše uchytit do zářivkových patic. To znamená, že pokud máte nad akváriem světelnou rampu a chcete nahradit dosluhující zářivky, můžete je lehce nahradit LED osvětlením od Aquatlantis. To má stejnou svítivost, ale poloviční spotřebu. Další možností je umístění na boční stěny akvária, nebo zavěšení nad akvárium. Firma dává na světla 3 letou záruku, s tím že životnost ledek je násobná. O prodejní atraktivitě světel svědčí, že německé zastoupení Aquatlantisu objednalo přes tisíc kusů prodejních displayů s LED světly (viz foto). To není zdaleka vše. Byli jsme seznámeni s některými novinkami, které plánuje Aquatlantis uvést na trh příští sezónu. Nejrevolučnější mi připadá řešení rekuperačního vytápění akvária: nejnovější generace LED světel je napojena na výtok filtru, voda protéká světlem (krytí IP 68) a vrací se zpět do nádrže. Světlo se tím ochladí, čímž se výrazně zvýší jeho životnost a tepelná energie je použita k ohřevu vody. Topítko už není potřeba. Geniální věci bývají jednoduché. Když si spočítate úspory na osvětlení a na topení za rok, dojdete k velmi zajímavým číslům. Komplet od firmy Aquatlantis se tedy jistě vyplatí. Tato a další novinky budou představeny na Interzoo 2014.

LED svítidla – prodejní stojan

LED modulySamotné komplety se člení do několika řad, pro základní přehled je lze charakterizovat takto:
- ATLANTIS – základní řada s výborným poměrem výkon/cena. Je vybavena LED osvětlením a vnitřní filtrací a topítkem BIOBOX. Avária od 27 do 96l.
- AMBIANCE a ELEGANCE – vyšší řady s hliníkovým krytem, je možné volit z LED nebo T5 osvětlení. Vnitřní filtrace a topítko BIOBOX. Atraktivní varianty Horizon a Corner. Akvária od 95 do 600l.
- EVASION – hliníkový kryt, pro použití s externím filtrem. Osvětlení T5 nebo HQI. Akvária od 75 do 625l. Všechny akvária je možné dodat s odpovídajícím nábytkem v kvalitním provedení, jsou použity silné hrany – je zamezeno případnému vsakování vody do nábytku, ke kterému dochází při odštípnutí slabých hran, které používají na nábytku někteří výrobci.


Pan Pereira mladší předvádí inovativní techniku – chlazení světla se současným ohřevem vody